Rodzina przedwzmacniaczy gramofonowych EVOLUTION
Współpraca z firmą Fezz jest przykładem kompleksowego podejścia do projektu. Żeby zrozumieć potrzeby grupy docelowej odbyliśmy szereg wywiadów z obecnymi użytkownikami wzmacniaczy lampowych oraz dystrybutorami sprzętu audio. Przeprowadziliśmy analizę produktów konkurencyjnych oraz badania User Experience z klientem oraz ekspertami z branży audio. Następnie opracowaliśmy strategię wzorniczą. Przeprowadziliśmy rebranding marki oraz projekt nowej strony internetowej oraz nowego katalogu produktowego.
W ramach projektu wzorniczego rodziny urządzeń audio Evolution zaprojektowaliśmy łącznie 10 urządzeń, a w tym: wzmacniacze lampowe, przedwzmacniacze gramofonowe, wzmacniacze słuchawkowe oraz końcówki mocy. Do wszystkich wzmacniaczy powstały również nowe opakowania. Poniżej opisaliśmy proces projektowy, który nam towarzyszył przy powstawaniu tych produktów.
rok: 2022
producent: Fezz Audio
projekt: KABO & PYDO design studio
zespół projektowy: Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska, Jacek Nosiła, Jan Wilczak
współpraca przy projekcie technicznym: Andrzej Starzyk oraz zespół konstruktorów Fezz
współpraca przy projekcie logo i oznaczeń na wzmacniaczach: Dominika Wysogląd
współpraca przy projekcie strony www, katalogu, opakowań: Anna Szymańska, Gustaw Dmowski
wizualizacje aranżacyjne: The Frame
Wyzwanie polegało na stworzeniu DNA stylistycznego produktów, które pozwoli się wyróżnić na tle konkurencji przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów produkcji.
Podobał nam się surowy charakter wzmacniaczy sprzed liftingu, dlatego postanowiliśmy do niego nawiązać w nowych obudowach. Pozostawiliśmy materiał, z którego były wykonane urządzenia – czyli grubą dwumilimetrową blachę. Dzięki niej wzmacniacze sprawiają wrażenie niezwykle solidnych. Marka Fezz Audio to firma, która słucha potrzeb swoich klientów. Nieodzownie trzyma się swoich wartości oraz przywiązania do tradycji, ale jest również firmą, która poszukuje i stale się rozwija. Uznaliśmy, że najlepszym odzwierciedleniem takiego podejścia będzie skonstruowanie stalowej obudowy przywodzącej na myśl pierwsze wzmacniacze, ale w bardzo minimalistyczny sposób. Pozostawiliśmy tylko niezbędne elementy obudowy i ukryliśmy większość wcześniej widocznych śrub, dzięki czemu urządzenia są oszczędne w swoim wyrazie. Na środku pomiędzy pokrętłami umieściliśmy nowe logo, zaprojektowane przez zespół naszego studio, a nazwę modelu, która była wcześniej umiejscowiona w rogu umieściliśmy na środku frontu.
Wzmacniacze lampowe są urządzeniami, które często są umieszczane w centralnym punkcie pomieszczenia i można na nie patrzeć z każdej ich strony. Zaokrąglenia, które zaprojektowaliśmy na narożnikach obudowy oraz koszu ochronnym sprawiają, że bryłę urządzenia odbiera się w bardziej przestrzenny sposób.
Aby ułatwić producentowi wprowadzenie tak szerokiej gamy produktów w różnych wariantach, ujednoliciliśmy wybrane elementy.
Gabaryty wzmacniaczy przedgramofonowych ograniczyliśmy do dwóch szerokości frontu. Wzmacniacze: GAJA oraz GAJA MINI posiadają węższą obudowę, róznią się jedynie głębokością. Natomiast przedwzmacniacz GRATIA ze względu na gabaryty podzespołów posiada większą obudowę.
Jedynie zewnętrzna obudowa występuje w kilku kolorach. Natomiast górna, tylna i dolna płyta, do których przymocowane są wszystkie podzespoły są zawsze czarne. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia produkcję, ponieważ producent może wykonać dużą ilość bazowej części urządzenia później dodając do niej boczną obudowę w różnych wariantach kolorystycznych, w zależności od zamówień.
Projekt tego systemu sprawił, że producent nie musi produkować i magazynować wszystkich komponentów w każdej możliwej konfiguracji.