Rodzina laserów krzyżowych TYXER
Lasery krzyżowe emitują wiązki laserowe, które pomagają w wyznaczaniu punktów, płaszczyzn oraz linii. Urządzenia przyspieszają prace budowlane, zwiększają wydajność pracy i eliminują ryzyko błędów. Każde urządzenie z rodziny występuje w wariancie z wiązką czerwoną lub zieloną. Obsługa jest intuicyjna dzięki uproszczonemu oznakowaniu przycisków oraz 3-funkcyjnemu suwakowi (samopoziomowanie, ręczna regulacja położenia linii oraz blokada mechanizmu). Wygląd laserów koresponduje z wysoką jakością i precyzją urządzeń, jednocześnie prezentując je jako solidne narzędzia, które przetrwają warunki panujące na placu budowy. Dlatego agresywne wycięcia typowe dla ciężkiego wyglądu zostały zredukowane i uzupełnione o elementy w stylistyce hi-tech. Konstrukcja laserów pozwala na łatwe serwisowanie. Urządzenia posiadają funkcję ECO, która zapewnia tryb oszczędzania energii. Guma zastosowana w kluczowych miejscach oraz podparcie palców dla bardzo pewnego chwytu minimalizują ryzyko uszkodzenia lub przypadkowego upuszczenia. Wszystkie te cechy przedłużają żywotność produktu i zwiększają poczucie solidności i wysokiej precyzji.
rok: 2023
producent: PRO
projekt: KABO & PYDO design studio
zespół projektowy: Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska, Jacek Nosiła
Projekt poprzedziliśmy badaniami potrzeb użytkowników.
W tym celu odwiedziliśmy place budowy czyli naturalne środowisko pracy tych urządzeń. Badania przeprowadziliśmy z różnymi grupami odbiorców: firmami budowlanymi wyspecjalizowanymi w domach jednorodzinnych, w budynkach wielkopowierzchniowych, firmami wykończeniowymi, elektrykami i glazurnikami.
Badania pozwoliły nam zrozumieć potrzeby użytkowników, często trudne do pogodzenia, oraz znaleźć przestrzeń do innowacyjnych rozwiązań.
Wygląd laserów ma swój początek w idei dwóch klamr które zabezpieczają korpus lasera przed upadkami.
Lasery budowlane ze względu na swoją specyfikę pracy, musza być precyzyjne. Warunki budowlane w jakich funkcjonują na co dzień są ekstremalne. Urządzenia narażone są na upadki, kurz oraz zalanie.
Jednym z ważniejszych wyzwań projektowych było opracowanie obudowy która będzie je we właściwy sposób chronić.
Po upadku urządzenia wymagają ponownej kalibracji w serwisie producenta. Podział elementów obudowy umożliwia precyzyjną kalibrację i upraszcza procedurę serwisową.
Uproszczone symbole wiązek lasera poprawiły intuicyjność obsługi
Powszechnie spotykany sposób oznaczania wiązek po przez użycie symboli H i V jest naturalny ale nie do końca intuicyjny.
Oznaczenia zostały przez nas uproszczone do poziomej i pionowej kreski, dzięki temu obsługa laserów jest zrozumiała również dla amatorów.
Lasery posiadają możliwość ładowania baterii. Zaproponowaliśmy gniazdo USB-C, które obecnie staje się standardem w wielu urządzeniach.
Lasery można położyć na plecach i skierować wiązkę na sufit.
Podstawa posiada trzy punkty podparcia dla lepszej stabilności. Dwa punkty umieściliśmy z tyłu nieprzypadkowo, pełnią one rolę stabilizującą w sytuacji gdy laser leży na plecach.