info punkt IKEA
Stworzyliśmy rodzinę produktów: punkt informacyjny, panel samoobsługowy, stojak na przybory zakupowe np. ołówek,miarka itd. oraz pojemniki na śmieci. Projekt powstał przy ścisłej współpracy z firmą Cogision, która przeprowadziła badania potrzeb użytkowników, zarówno klientów jak i pracowników firmy IKEA.
Badanie pozwoliło na:
- Zrozumienie specyfiki ich pracy, zgłębieniu potrzeb osób na co dzień korzystających z aktualnych punktów.
- Poznanie zalet i wad aktualnych „info punktów”
- Odkrycie potencjalnych insightów pomocnych w procesie projektowym
Główną ideą projektu było usamodzielnienie klienta w procesie zakupowym. Dzięki temu pracownicy sklepu zostaną odciążeni i znikną kolejki do punktów. Efektem tego było powstanie paneli do samodzielnych zakupów. W procesie projektowym zwróciliśmy dużą uwagę na relacje pracownik – klient. Chcieliśmy, żeby pracownicy stali się doradcami, ekspertami, a nie informatorami, natomiast info punkt zyskał miano punktu spotkań. Opracowaliśmy otwarty kształt punktów, które zachęcają do nieformalnej, przyjacielskiej rozmowy. Okrągłe blaty sprawiają, że klienci mogą podejść z każdej strony i nie czują dystansu pracownik-klient. Obracane monitory ułatwiają wspólne konfigurowanie mebli czy pomoc w zakupach. Punkt posiada dwa poziomy blatów. Górne wyposażone w regulację wysokości dostosowują się do wzrostu pracownika. Natomiast dolny blat powstał z myślą o osobach poruszających się na wózku. Dzięki niemu w komfortowy sposób można będzie sporządzić zamówienie. Firma Cogision dostarczyła nam dane z jakich przyborów korzystają na co dzień pracownicy Ikei. Podzieliliśmy je na często używane, sporadycznie i bardzo rzadko używane. Wykorzystując tę wiedzę znaleźliśmy odpowiednie miejsca dla tych przyborów, kierując się ergonomią pracy oraz częstotliwością używania, a przy okazji ułatwiliśmy pracownikom utrzymanie porządku na blacie. Ponadto zwróciliśmy uwagę na widoczność punktu, lekkość formy, długą żywotność produktu.
rok: 2018
klient: IKEA
projekt wzorniczy: KABO & PYDO design studio
zespół projektowy: Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska, Małgorzata Załuska, Ewa Nowak, Jarosław Markowicz, Michał Majdak
user experience reaserch, ux design and development : Cogision
Umieściliśmy prototypy punktów informacyjnych na terenie sklepu IKEA Janki i wspólnie z Cogision przeprowadziliśmy wywiady z pracownikami co myślą o nowych punktach i jak możemy je udoskonalić.
Dodatkowy blat
obserwacja:
Punkty info nie są przystosowane do rozmowy z osobami na wózkach inwalidzkich.
rozwiązanie:
Rozwiązanie umożliwia podpisywanie dokumentów przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowym atutem blatu jest możliwość odłożenia na nim torebki bądź torby z zakupami. W przypadku dłuższej rozmowy, klienci mogą przysiąść na blacie.
Otwartość punktu
obserwacja:
Obecne rozwiązania nie sugerują z której strony można podejść do punktu – klienci przy stoisku czują się zdezorientowani; podchodząc od tyłu czują się niepewnie (Przepraszam, czy nie przeszkadzam?). Pracownik nie może przywitać klienta z uśmiechem, podczas pracy często stoi tyłem.
rozwiązanie:
Rozkład stanowiska sugeruje pozycję klienta i pracownika; pracownik jest zwrócony w stronę klientów, widzi kiedy ktoś do niego podchodzi.
Wysokość Blatu
Obserwacja:
W przypadku stanowisk dla dwóch pracowników, regulacja wysokości blatu jest wspólna przez co każdy z nich stara się dopasować ją do siebie. Zdarza się, że przy jednym stanowisku pracują równocześnie dwie osoby o dużej różnicy wzrostu.
Rozwiązanie:
Aby każdy pracownik mógł pracować w komfortowy sposób, blaty posiadają niezależną regulację wysokości. Niweluje to ciągłą zmianę pozycji blatu gdy przy stanowisku pracują ze sobą niska i wysoka osoba.
Najczęściej używane przybory zawsze pod ręką.
obserwacja:
Na blatach znajduje się wiele akcesoriów biurowych, które zmniejszają obszar roboczy. W szafkach przechowywane są butelki z wodą.
rozwiązanie:
Przedmioty, z których pracownicy często korzystają, mają dedykowane miejsce; są pod ręką, ale nie rzucają się w oczy.
Dedykowane miejsce na wodę.
obserwacja:
Na blatach znajduje się wiele akcesoriów biurowych, które zmniejszają obszar roboczy. W szafkach przechowywane są butelki z wodą.
rozwiązanie:
Specjalna przestrzeń została przeznaczona również dla butelek.
Miejsce na nieaktualne dokumenty
obserwacja:
Obecne stanowisko posiada specjalną skrzynkę na nieotrzebne dokumenty, które maja zostać zniszczone.
rozwiązanie:
W stoisko wbudowany jest kosz gdzie można przechowywać nieaktualne lub błędne dokumenty. Pod koniec dnia kosz jest opróżniany a dokumenty niszczone.
Aby otworzyć kosz, wystarczy nacisnąć stopą na pedał.
Dedykowane miejsce na grafik
obserwacja:
Przy jednym stanowisku może pracować nawet kilku pracowników. Każdy z nich dostosowuje je do swoich potrzeb, wprowadza usprawnienia.
Na blatach leży wiele kartek, które zmniejszają obszar roboczy.
rozwiązanie:
Układ zawartości szuflad jest identyczny w każdym punkcie, przez co pracownicy zmieniający się między działami zawsze wiedzą gdzie co się znajduje.
W stanowisku znajduje się szuflada na regulaminy promocji, współpracy z firmami zewnętrznymi, itd. Mała szuflada umieszczona pod blatem mieści grafik i cele dzienne.
Drukarka
obserwacja:
Łatwy dostęp do drukarki jest dla pracowników szczególnie istotny.
rozwiązanie:
Drukarka umieszczona jest w szufladzie pod blatem, z której korzystamy w sytuacji obsługi serwisowej. Wydrukowane dokumenty można szybko wyjąć przez otwór w blacie (bez konieczności każdorazowego wysuwania szuflady). Dostęp od góry umożliwia zczytanie karty. Pracownik obsługujący klienta nie musi zmieniać pozycji ani obchodzić stanowiska aby wyciągnąc wydruk.
Drukarka
obserwacja:
Łatwy dostęp do drukarki jest dla pracowników szczególnie istotny.
rozwiązanie:
Na stanowisku znajduje się dzienny zapas papieru; dodatkowy papier znajduje się w szafie zewnętrznej na dziale.
Obrotowy monitor
obserwacja:
Chcąc obejrzeć treści na komputerze, niektórzy klienci zaglądaja pracownikom przez ramię.
rozwiązanie:
Ekrany są zamontowane na wychylnym ramieniu, co ułatwia prezentację treści klientowi.
Miejsce na ulotki
obserwacja:
Na blatach punktów info znajdują się liczne ulotki, które zajmują dużą część obszaru roboczego.
rozwiązanie:
Pomoce zakupowe i ulotki umieszczone są w drewnianej ramie punktu spotkań oraz na osobnym, dedykowanym im ekspozytorze.